סיור לפארק תמנע 

ביקור בפארק תמנע הוא מין מסע בזמן או אולי יותר מדויק לומר שזה מסע לפלנטה אחרת. המדבר הצחיח, הצורות המשונות והצבעים המגוונים של הנוף המדהים הזה יוצרים אווירה מיוחדת ותחושה שאנו דורכים למעשה על מאדים.

בפארק עושר היסטורי וגאולוגי עצום.

במעוף ציפור (אם תטוסו לאילת תוכלו לבדוק זאת), בקעת תמנע היא חצי עיגול.

כמו בסיפורי מעשיות לפארק תמנע אחות גאולוגית תאומה, החצי עיגול השני, וגם הן הופרדו בלידה. מדובר בפינאן בירדן. הנמצאת כ 35 ק"מ דרומית לים המלח.

ההיפרדות הזו קרתה בתהליך של מיליוני שנים בהן הבקע הסורי-אפריקאי גרם לתזוזה של שני הלוחות הטקטוניות שהופרדו לכיוונים מנוגדים.

הפעילות הטקטונית הענפה הביאה לכך שסלעי יסוד מגמטים קדומים, שמקורם לפני 600 מיליון שנה נחשפו ועליהם הורבדו סלעי חול שנסחפו, וסלעי משקע ימיים שיצרו דולומיטים ומתהליכים אלו נוצרה תצורת תמנע, בה ניתן להתרשם מהרבדים השונים שמרכיבים את הנוף.

הימצאות של מאובנים רבים מוכיחה את הבלתי ניתן לדמיון, שכך האזור כולו היה פעם לגונות שקטות, ואחר כך הוצף לגמרי על ידי הים טטיס שכיסה את כל אזורנו.

בקעת תמנע רויית נחושת, שמקורה בתקופות שונות. מחשופי נחושת נמצאים בתמנע בשלוש שכבות: בסלעים מגמתיים,  בסלעי הדולומיט בהם שכבות או עורקים של נחושת עם מנגן, ובאבן החול הלבנה.

הימצאות הנחושת נראית לנו לעין ובולטת בגלל צבעה הטורקיז הייחודי הנובע מתהליך התחמוצת של הנחושת.

הנחושת היא זו שמובילה אותנו לעזוב את הגיאולוגיה לעבר התקופה הכלקוליתית (מהמילה אבן ביוונית) לתקופת הברונזה הקדומה, בה האדם מגלה איך ליצור כלים מנחושת.

נסייר בפארק ובאתר הקשתות נגלה איך האדם הפיק נחושת כבר לפני כ 6,000 שנה באמצעות כלים מאבן. אם נסתכל עוד קצת נגלה את השינו ההדרגתי לכלים חדים יותר העשויים ממתכת.

נוכל לראות איך משחר האנושות האדם רצה לספר את סיפורו והותיר מאחוריו ציורים שמתארים את חייו.

באתר הפטריה ניחשף ליצירת המופת של הרוח והשיטפונות, נראה אתר להפקת נחושת וגם שרידי אתרי פולחן .

נתהלך בין סיגים וכך נדע איפה אתרי התכה של הנחושת.           

נגיע לעמודי שלמה ונכיר את הסיפור של נלסון גליק, שהיה משוכנע שמדובר במכרות המלך שלמה, ושל בנו רוטנברג שבעקבות הימצאות שרידי הסיויליזציה המצרית שלל את האפשרות הזו. נטפס לאתר הפולחן לאלה חתחור ונדמיין כיצד הוחזקו עובדים באזור.

נביט מלמעלה על הנוף עוצר הנשימה ובתצפית על גבעת העבדים נכיר אולי את מחקריו של פרופ' ארז בן יוסף שמחזיר אלינו את החלום על הנחושת המקראית ממנה נבנה בית המקדש. (או אולי מהנחושת של אחותה התאומה של תמנע?).

נגיע לאגם הפארק, שבעצם נוצר כדרך טובה להיפטר מהמים שמשמשים לכרייה בעידן המודרני, במפעל שהוקם בשנות החמישים ונסגר בשנות השמונים ומבצבץ היום להיפתח מחדש...אבל  כאן לא נעסוק בכריית נחושת אלא בהפקה אומנותית של בקבוקי חול צבעוני.

 בקעת תמנע

IMG_20181104_110017.jpg
IMG-20161119-WA0004.jpg
האגם הנעלם.jpg
IMG_20190514_153529.jpg
 
.