הטיולים שלנו

מים סוף עד למצרים

אנו מתחילים את המסע שלנו במפגש בין נחל שלמה וים סוף.

לפני שנמשיך לעומק השטח דרך הכביש המוביל לחוות הגמלים נעבור דרך "בית וויליאמס", היום בית הארחה, אבל עם סיפור מעניין מאוד שכבר מסיע אותנו להיסטוריה שבדרך ההמשך.

אונרד לויד ויליאמס נולד בצפון וולס ב-1882.במלחמת העולם ה-1 הוא שירת כקצין בחזית של ארץ ישראל. אחרי המלחמה הוא חזר לארץ ב-1920, ונשאר כאן עד הגעתו של כוח הפלמח לאילת במרץ 1949.

העדויות מספרות שראו אותו בורח בסירה לעקבה, ושהשאיר פתק בפתח ביתו: "תכף אשוב". בביתו נמצאו מפות בריטיות של הנגב, צילומי אוויר ומכתבים נגד היישוב היהודי, שכינה כ "ציונים קומוניסטים" שהגיעו ממזרח אירופה, וקיווה כי הלגיון הערבי "ילמד אותם לקח". במחסן ביתו נמצאו בעיקר מינרלים שונים שאסף מהאזור.

 נתרחק מבית המרגל הבריטי לכיוון נחל שלמה ונחל רחבעם. נעצור לרגע באתר עתיק של כריית נחושת וכבר נתחיל להתפעל מניגוד הצבעים המרהיב שנוצר מסוגי הסלעים השונים.

הסלעים המרכיבים את הרי אילת הם סלעים פלוטוניים -ברובם הגדול סלעי גרניט- וחלק קטן יותר סלעים מטמורפיים'- וסלעים געשיים- כמו בזלת וריוליט.

הסלעים הקדומים ביותר בהרי אילת הם הסלעים המטמורפיים שכנראה גילם עולה על 850 מיליון שנה והם הסלעים הקדומים ביותר בישראל. דוגמא לסלעים מטמורפיים זה הר צפחות.

מה שהכי בולט לעין זה הגרניט, אבל ניתן לראות לאורך כל הדרך איך הפעילות הטקטונית גרמה לבקעים בסלע ולערבוב של סלעים שונים על פני אותו שטח, דבר היוצר את הנוף המדהים והצבעוני שאנו רואים.

אם יש אתנו ילדים, רגע לפני הירידה לנחל יהושפט נעצור לגעת קצת בחרסית, גם לפסל וגם להבין למה כמה טיפות גשם גורמות לשיטפון באזורים אלו.

כמו כן נדבר  קצת בועדת השמות, שקראה להרים ולנחלים הסובבים אותנו בשם מלכי יהודה והמלך שלמה, וזה מתוך הנחה שמדובר באזור הימצאותם של מכרות המלך שלמה בפארק תמנע. הר שלמה, למרות ששלמה המלך היה גדול המלכים, אינו ההר הגבוה ביותר באזור, הוא מתנשא לגובה של 705 מטר ,בזמן שהר חזקיהו הוא בגובה של 838 מטר, וזה מפני שרק בתקופת חזקיהו נכבשו  אילות ועציון גבר על ידי האדומים וכך הושגה שליטה של ממלכת יהודה על האזור.

נמשיך לטפס ונגיע לנקודת התצפית  על מעלה גשרון, מדבר סיני וגדר המערכת. אורכו של הגדר כ-241 ק"מ והוא נבנה כניסיון לבלום את החדירה הבלתי פוסקת של מסתננים מאפריקה אל שטח ישראל וכמובן למנוע חדירת מחבלים לשטחנו. באותה נקודה גם נוכל להתפעל מיופיו של ים סוף והרי אדום שמציץ בין ההרים.  

אם יתמזל מזלנו נפגוש יעלים ואולי עוד חיות בר כמו שפני סלע או שועלים. נראה כיצד העץ העלוב למראה שסביבו דרים היעלים מהווה את עמוד התווך של המדבר.

נחבור שוב אל נחל שלמה, נחצה את כביש 12, וניסע דרך "המעלה הישן"- הדרך בה חטיבת הנגב הגיעו לאילת והניפו את דגל הדיו שמסמל את עירנו.

אותה דרך היותה את דרכן של שיירות הצליינים למכה, ועדיין ניתן למצוא שרידים של המרצפות שסימנו את השביל ואף נגיע בהמשך לאחד המקומות המרשימים ביותר-גשר דארב אל חאדג'", גשר מתקופת הממלוכים שנבנה במאה ה-14.

קשה לדמיין זאת, אבל בדרכים האלו התהלכו שיירות של עד 50,000 איש, שהגיעו ממצרים וממדינות כמו מרוקו, אלג'ריה ואפילו ספרד המוסלמית. לאורך הדרך היו תחנות רבות  (חאנים) למנוחה, בארות מים ותחנות לאפיית לחם. השיירות חברו לנתיב שהגיע מסוריה ולבנון בעקבה והמשיכו אל המכה.

 לאחר הנסיעה בדרך העתיקה והחשובה הזו נעלה להר יואש כדי למלא את העיניים בנוף העצום המשתרע לפנינו. תצפית על ארבע מדינות המפרץ, השקיעה בסיני והשקט והשלווה שעוטפים הכל.

 
 
 
 

נשמח לתת מענה לכל שאלה שתישאל ולהתאים לכם את הטיול הטוב ביותר עבורכם

 
.